جزئیات مطلب (کار، تبلیغات، خرید، فروش، خدمات و ...)

برای مطلب مورد نظر تصویری ثبت نشده فقط می توانید اطلاعات آن را مشاهده کنید

  • ثبت کننده: محسن صفرزائی

  • عنوان: بررسی هم گروه های ایران در جام جهانی

  • طبقه بندی: ورزشی

متن

 

بررسی هم گروه های ایران در جام جهانی

بخش اول پرتغال

ایران در جام جهانی روسیه در گروه مرگ قرار گرفته جایی که پرتغال به عنوان سر گروه، قهرمان یورو در سال 2016 شده است. ایران در دومین بازی به مصاف این تیم خواهد رفت. حال باید بگوییم آیا ایران حریفی دست و پا بسته  مقابل این تیم خواهد بود؟؟ سابقه پرتغال را بهتر مرور کنیم تا شاید بتوانیم به این سوال دقیق تر پاسخ دهیم از سال 2006 شروع کنیم پرتغال هم گروه ایران بود و در آن بازی موفق به پیروزی 2 بر صفر شد با گل های دکو و رونالدو از روی نقطه پنالتی. پرتغال در بازی های گروهی دیگر با نتایج 2 بر یک از سد مکزیک گذشت و یک بر صفر آنگولا را از پیش رو برداشت تا به عنوان سرگروه به مرحله بعد صعود کند.

 پرتغال در مرحله یک هشتم به مصاف تیم هلند (یکی از غایبین بزرگ جام جهانی 2018) رفت و توانست با نتیجه یک بر صفر به پیروزی برسد. در مرحله بعدی این جام پرتغال به مصاف انگلیس رفت و 120 دقیقه تلاش دو تیم ثمری به جز تساوی بدون گل نداشت و در ضربات پنالتی پرتغال موفق شد 3 بر یک انگلیس از پیش رو برداره تا دز مرحله نیم نهایی به مصاف فرانسه برود که برزیل را از پیش رو برداشته بود تا به نیم نهایی برسد در این بازی دیگر پرتغال موفق نبود و با قبول شکست یک بر صفر به رده بندی رفت و در انجا با نتیحه 3بر یک مغلوب المان میزبان شد.

اگر بازی رده بندی را کنار بگذاریم چون به دلیل نرسیدن به فینال انگیزه بازیکنان قدری از دست رفته، خواهیم دید که پرتغال با بردهای خفیف تا به نیمه هایی رسید ولی نکته دیگر موفقیت این تیم در امر دفاع بوده است آنها تا نیم نهایی فقط یک گل از مکزیک ان هم در بازی اخر مرحله گروهی که صعودشون قطعی شده بود  دریافت کردند

یورو 2008

تورنمنت بعدی یورو 2008 است جایی گه پرتغال در بازی اول 2 بر صفر ترکیه را مغلوب کرد و در بازی دوم به مصاف جمهوری چک رفت تا با نتیجه ی 3 بر 1 این تیم را شکست داده  و اول شدنش در این گروه را قطعی کند و در بازی سوم مرحله گروهی با تیم ذخیره خود مقابل سوییس یکی از میزبان های این جام به میدان برود و با نتیجه 2 بر صفر شکست بخورد و در مرحله حذفی به مصاف آلمانی رفت که در مرحله گروهی در بازی دوم خود مغلوب کرواسی شده بود  تا به عنوان تیم دوم بالا بیاید در آن بازی المان مقابل کرواسی با تیمی بازی کرد که دفاع اتوبوسی خوبی اجرا می کرد از همین رو اماده شده بود برای مغابله با پرتغالی که خوب دفاع میکرد و در یک بازی جذاب آلمان موفق شد 3 بر 2 پرتغال را شکست بدهد و در نهایت هم فاتح جام شود.باز هم شاهد هستیم پرتغال در دو بازی اول گروهی که با تیم اصلی شرکت کرد فقط یک گل دریافت کرده است و بازی سوم چون با تیم دوم خود بازی کرد را عملا نباید جزء گل های خورده این تیم به حساب آورد.

جام جهانی 2010

در جام جهانی 2010 پرتغال در گروهی قرار داشت که کره شمالی بعنوان یک تیم آسیایی حضور داشت، با تماشای بازی کره شمالی در جام جهانی حسرت ما ایرانیان بیشتر میشد که چرا کره شمالی در جام جهانی است و ما موفق به کسب جواز حضور نشده ایم.

در بازی اول پرتغال به مصاف یکی از قویترین تیم های آفریقا رفت و بازی با نتیجه بدون گل به پایان رسید در بازی دوم به مصاف کره شمالی یکی از نمایندگان آسیا رفت که در بازی اول نمایش خوبی مقابل برزیل داشت و با اختلاف یک گل مغلوب شده بود ( 2-1) و موفق شد با 7 گل تیم کره شمالی را شکست بدهد و در بازی سوم به مصاف برزیل رفت و موفق شد این تیم را با نتیجه صفر- صفر متوقف کند و به عنوان تیم دوم راهی مرحله بعدی شود و در آنجا مغلوب اسپانیا شد و فقط با تک گلی که از اسپانیا دریافت کرد جام را وداع گفت و به کشورش باز گشت. باز هم شاهد قدرت بالای این تیم در دفاع بودیم و ضعف در حمله باعث حذف این تیم شد.

یورو 2012

پرتغال در یک گروه سخت قرار داشت ولی موفق شد از آن به مرحله بعد صعود کنه، در بازی اول به مصاف آلمان رفت و با یک گل مغلوب شد در بازی دوم به مصاف دانمارکی رفت که در بازی اول موفق به شکست هلند شده بود بازی  را با پرتغال بهتر شروع کرد و با دو گل پیش افتاد ولی دانمارک به بازی برگشت و بازی را در دقیقه 80 به مساوی کشاند ولی این پایان کار نبود و با گل پایانی وارلا پرتغال بازی را به سود خود تمام کرد و در بازی سوم به مصاف هلندی رفت که دو بازی خود را باخته بود و کور سوی امیدی به صعود و اما و اگر ها داشت این بار حریف بازی را بهتر شروع کرد و از پرتغال پیش افتاد ولی در نهایت پرتغال موفق شد 2 بر یک هلند را شکست بدهد و بعد از آلمان به عنوان تیم دوم صعود کند و حریف جمهوری چک شود و باز پرتغال تبدیل به تیم ترمنت های قبل شود و در دفاع موفق عمل کرد و یک گل این تیم را مغلوب کرد. در نیمه نهایی به مصاف اسپانیا یکی از مدعیان اصلی جام رفت و درحالی که 120 دقیقه بازی بدون گل پیش رفت در ضربات پنالتی مغلوب اسپانیا شد تا اسپانیا راهی فینال شود و در نهایت قهرمان این تورنمت بشود.

جام جهانی 2014

جایی که بلاخره پرتغال از گروه خود موفق به صعود نشد. بار دیگر پرتغال با آلمان هم گروه شد و در بازی اول به مصاف این تیم قدرتمند رفت و متحمل یک شکست سنگین با نتیجه 4 بر صفر شد که البته داوری این دیدار بحث و جنجال زیادی داشت و به احتمال زیاد در خاطر خوانندگان محترم هست در بازی بعدی خود به مصاف ایالات متحده آمریکا رفت و با گل ثانیه های پایانی وارلا از شکست گریخت و به تساوی 2-2 رسید در بازی اخر به مصاف غنا رفت و موفق شد 2 بر یک این تیم را شکست بدهد ولی این تنیجه برای صعود کافی نبود و انها از 4 گلی که از المان در روز اول دریافت کردند لطمه دیدند و از صعود باز ماندند.

یورو 2016

این دوره برای اولین بار یورو با 24 تیم انجام شد که همین امر سبب قهرمانی پرتغال شد چون در فرمت جدید شانس صعود به 4 تیم برتر سوم گروه ها نیز می داد. پرتغال در گروه  f مسابقات با تیم های مجارستان ایسلند و اتریش هم گروه شد و باور کارشناسان این بود که پرتغال برای صعود کار راحتی دارد ولی ماجرای این گروه پیجیده تر از این حرف ها شد . در بازی اول پرتغال به مصاف ایسلند رفت و با تساوی یک بر یک متوقف شد. گل این بازی را نانی به ثمر رساند. در بازی دوم خود به مصاف اتریش رفت تا نتواند به نتیجه ای بهتر از تساوی صفر بر صفر دست یابد. در بازی سوم خود به مصاف مجارستان 4 امتیازی رفت و در بازی تماشایی به مساوی 3بر 3 دست یافت در این گروه با سه تساوی به عنوان یکی از  تیم سوم های برتر راهی مرحله حذفی یک هشتم شد. در مرحله یک هشتم به مصاف کرواسی رفت در حالی که در نود دقیقه بازی به تساوی صفر بر صفر رضایت داد در وقت های اضافه این پرتغال بود که با تک گل خود موفق به شکست کرواسی شد.در مرحله بعدی به مصاف لهستان رفت و پس از 120 دقیقه تلاش دو تیم به تساوی یک بر یک رسیدند و در ضربات پنالتی این پرتغالی ها بودند که 5-3 حریف خود را شکست دادند تا حریف گریت بیل و یارانش در نیمه نهایی باشند. ولز در این تورنمت اولین تیمی بود که در 90 دقیقه بازی به پرتغال باخت آن هم با نتیجه 2 بر صفر. پرتغال در شرایطی فینال مقابل فرانسه قرار گرفت که کارشناسان شانس فرانسه را برای قهرمانی بیشتر میدانستند و با مصدوم شدن رونالدو دیگر امید برای قهرمانی پرتغال کمرنگتر هم شده بود ولی پرتغال توانست با گلی که در وقت های اضافی به ثمر رساند فاتح جام شود، آری پرتغال فقط ولز را 90 دقیقه ی قانونی برد تا فاتح جام شود شاید برای خیلی ها تصور این امر سخت باشد ولی اتفاق افتاده و احتمال وقوع چنین قهرمانیهایی برای تیم های دیگر نیز وجود دارد.

مقدماتی جام جهانی 2018

در مقدماتی جام جهانی نیز پرتغال در گروه دوم قرار داشت جایی که برای صعود مستقیم به جام جهانی فقط سوییس را در حد خود میدید و بقیه تیم ها در حد پرتغال نبودند تا بنوانند مانع صعود این تیم شوند.در این گروه که کار برای اول شدن تا روز پایانی مسابقات رقابت حساسی بین سوییس و پرتغال بود و در نهایت هم پرتغال به خاطر تفاضل بهتر نسبت سوییس تیم اول شد و راهی روسیه شد.در 10 بازی که پرتغال در مرحله گروهی  انجام داد 32 گل به ثمر رساند و تنها 4 گل در یافت کرد میانگین 3.2 گل زده در هر بازی نشان از قدرت حمله این تیم دارد و 4 گل خورده این تیم 2 گل آن مربوط به هفته اول مسابقات و تنها شکست این تیم آن هم در خانه سوییس و یک گل از لتونی در خانه خودی و آخرین گل خورده مربوط به بازی با جزایر فارو می شود. 

تیم ایران مقابل پرتغال

حال بعد از بررسی حضورهای مختلف پرتغال در تورنمت های مختلف میبینیم این تیم از لحاظ دفاعی  تیم قدرتمندیست و در خط حمله نیز تیمی قابل احترام است وجود حضور رونالدو و کوارشما و... برای هر دفاعی خطر افرین خواهند شد. اعتقاد برخی افراد به دفاع اتوبوسی است در پاسخ به این دوستان باید بگوییم به مرحله مقدماتی نگاه کنید این تیم دروازه تیم های ضعیف گروه را که از این روش سود میبردند باز کرده و حتی در بازی آخر جایی که سوییس با یک تساوی هم میتوانست تیم اول بشود در بسته نگه داشتن دروازه خود موفق نبود و ما باید با همان سیستم های دفاعی منطقی کیروش به مصاف این تیم برویم ولی اگر نگاهی به تنها تورنمتی که پرتغال موفق به صعود از گروه خود نشده است بیاندازیم میبینیم آنها در بازی اول مغلوب آلمان شدند و حالا هم بازی اولشان با اسپانیاست و در بازی مقابل آمریکا چون اجتیاج به گل و برد داشتند تمرکز خود در دفاع را از دست دادند پس بهتر است امیدوار باشیم نتیجه بازی های این گروه به طریقی پیش برود که آنها در بازی دوم احتیاج به برد ما داشته باشند، یعنی شکست پرتغال از اسپانیا و پیروزی ما مقابل مراکش در روز اول. بهترین کسی که در مورد ارنج تیم میتواند نظر بدهد و با توجه به تاکتیک های خود و تیم حریف تیمش را چیدمان کند سرمربی تیم است ما هم که در این چند سال به کیروش اعتقاد پیدا کرده ایم پس بهتر است منتظر بمانیم و ببنیم تدابیر وی چیست، ولی باتوجه به شرایط کنونی بازیکنان تیم کشورمان و تیم پرتغال ارنج پیشنهادی ما برای تیم ملی با توجه به سرعت بالای مهاجمان پرتغال و قدرت سر زنی آنها ما در خط دفاع باید حتما از پورعلی علی گنجی استفاده کنیم و زوجی که سرعت و قدرت مناسب را داشته باشد محمد انصاری است که تجربه کافی ندارد ولی به نطر گزینه مناسبی است در سمت چپ محمدی به قدری عالی بوده که تصور کس دیگری بعید است و در سمت راست رامین رضاییان میتوانست گزینه مناسب باشد به شرطی که که به وظایف دفاعی خود بیشتر از قبل توجه کند و از وریا غفوری نیز نمیتوان گذشت. هافبک ها عزت الهی و زوجی مثل حاج صفی یا علی کریمی آماده میتوانند بهترین گزینه باشند و در جلوی اینها اشکان دژاگه و جهان بخش و برگه برنده ای که سامان قدوس میتواند باشد. سامان قدوس میتواند نقش اشکان دژاگه در جام جهانی پیش را برای ما بازی کند، پستی که که در آن اشکان عالی بود و بازی با آرژانتین را به یاد بیاورید تمام صحنه های خطرناک تیم ما بر روی دروازه تیم آرژانتین نام وی بود چه ضربه سر  و چه جایی که روی وی مرتکب خطای پنالتی شدند ولی داور خطا تشخیص نداد. سامان با خصوصیت هایی هم چون پابه توپ بودن و پاس های خوب خود میتواند تیم را از زیر فشار در بیاورد و برای دیگران ایجاد موقعیت کند و با توجه به توانایی این بازیکن در شوت های از راه دور کاملا میتواند گره بازی را برای تیم ما باز کند یا حداقل منجر به گرفتن شروع مجدد هایی مثـل ضربه کرنر برای تیم بشود تا از این طریق موفق به گل زنی شویم در خط حمله نیز دز 60 دقیقه ابتدایی از سردار آزمون که قدرت تمام کندگی بالا و نیز قدرت سر زنی بالایی دارد باید بهره برد ولی در 30 دقیقه پایانی اگر پرتغال موفق به گل زنی نشده باشد میتوان از قوچی یا انصاری فرد بهره برد که قوچی قدرت تمام کندگی بالاتری نسبت به انصاری فرد دارد ولی باتوجه به این که تیم ما زیر فشار است واز پاس های بلند استفاده میکند به نظر، کریم انصاری فرد گزینه بهتری است زیرا سرعت و قدرت سزنی بالاتری نسبت به قوچی دارد دیگر تعویضی های ما نیز کاوه رضایی و مهدی طارمی به جای جهان بخش و یا همان آزمون میتوانند باشند.

نویسنده: مهدی خوش گویان

ادامه دارد...

بازگشت به صفحه اصلی

زابل ایران
تلفن: 09033101304
ایمیل: mohsnsfrz@yahoo.com

چند اصل مدیریت کسب و کار
o- از هر فرصتی برای استخدام و به کارگیری افراد برجسته استفاده کنید
o- با فرق گذاشتن بیهوده بین افراد گروه، انگیزه کاری آنها را از بین نبرید
o- نحوه سازماندهی امور،باید بگونه ای باشد که انعطاف پذیری، چابکی و پتانسیل نوآوری در سازمان تقویت شود
o- نمیدانم را به هنوز نمی دانم تغییر دهید
o- یک مشتری خشنود، رضایتش را به 3 نفر می‌گوید اما یک مشتری ناخشنود 20 نفر را باخبر می‌کند
o- مهم است که برای هر روز یا هر هفته اهدافی تعیین کنید