جزئیات مطلب (کار، تبلیغات، خرید، فروش، خدمات و ...)

برای مطلب مورد نظر تصویری ثبت نشده فقط می توانید اطلاعات آن را مشاهده کنید

  • ثبت کننده: محسن صفرزائی

  • عنوان: 9 شگفتی درباره مغز

  • طبقه بندی: علم و تکنولوژی

متن

ویسنده مطلب: Jeff Hayward              مترجم: محسن صفرزائی

مغز شما تمام کارهای ذهنی و فیزیکی شما را کنترل می ­کند خواه شما از آن آگاه باشید خواه نباشید. مغز یک سوپرکامپیوتر قدرتمند است که علم هنوز درحال یادگیری درباره آن می باشد و هنگامی که از نزدیکتر به قابلیت­ هایش فکر کنید شما را شگفت زده خواهد کرد.

درحالی که دانشمندان در فهم چگونگی کار بخش­ های مختلف مغز برای کنترل عملیات خاص، گام­ های بزرگی برمی­ دارند اما هنوز رازهای زیادی درباره مغز وجود دارد. به پنج حقیقت شگفت انگیز درباره مغز انسان توجه نمایید.

1- تریلیون­ها سایپس در آن وجود دارد

سایپس­های اساساً نرون ­های مغزی هستند (سلول­های عصبی) که از طریق سیگنال­ های الکتریکی و شیمیایی با یکدیگر ارتباط برقرار می ­کنند. سایت Human-Memory.net شکل­ های پیچیده­ ای مربوط به این موضوع دارد. منبع مذکور عنوان کرده است که مغز یک انسان متوسط حدود 100 بیلیون نرون دارد که که می­ توانند حداکثر به 10000 نرون دیگر متصل شوند (سایر منابع، تعداد متفاوتی از نرون­ها را بیان کرده­ اند اما آن ارقام نیز دیوانه کننده هستند).

وقتی براساس اطلاعات مموری دات نت حساب کنید به اندازه 1000 تریلیون اتصال سایپس وجود دارد که طبق برخی از تخمین­ ها با یک کامپیوتر با پردازنده یک  تریلیون بیت در ثانیه معادل است. کامپیوترهای مدرن خانگی می­ توانند 4 گیگاهرتز یا بالاتر پردازش انجام دهند که 4000 میلیون سیکل در هر ثانیه است. یک تریلیون، یک میلیون برابر یک میلیون است surprise.  هنوز  از تعجبسرتان درد می­کند؟ smiley

2- تقریباً ظرفیت ذخیره­ سازی نامحدودی دارد

به نقل از سایت ساینپ  «حقیقتاً هیچ محدودیتی برای اطلاعاتی که شما می ­توانید بخاطر بیاورید وجود ندارد». این منبع همچنین اضافه می ­کند که مغز ما ظرفیت ذخیره سازی نامحدودی دارد که معادل 5/2 پتابایت داده یعنی 5/2 میلیون گیگابایت می باشد. می­توان اینگونه گفت که شما هیچ درایو دیگری به این زودی نیاز نخواهید داشت.

درحالی که این ظرفیت کلی ذخیره ­سازی بسیار حجیم و خارج از درک است، حافظه کوتاه مدت ما (مثل رم یا حافظه موقت کامپیوتر) تنها بخشی از آن را می ­تواند نگه دارد. تحقیقاتی که درباره حافظه کوتاه­ مدت انجام شده­ اند می­ گویند ما فقط می ­توانیم بین 5 تا 9 قطعه از اطلاعاتی که این حافظه ارائه می ­دهد را هر زمان استفاده کنیم. این را خودتان امتحان کنید، به کسی بگویید لیستی شامل 25 کلمه را برای چند دقیقه در پیش روی شما بگیرد سپس سعی کنید بیشتر از 9 کلمه از آن­ها را بخاطر آورید.

3- یادگیری فیزیکی، مغز شما را تغییر می ­دهد

هنگامی که بیشتر یاد م ی­گیریم، این کار، مسیرهای عصبی را تقویت می ­کند که دانشمندان به آن نروپلاستیسیته می­ گویند. اینها فقط حرف نیستند وقتی شما چیز جدیدی یاد می­ گیرید یا چیز جدیدی را تجربه می­ کنیدتغییراتی در مغز شما اتفاق می­افتد (EduTopia.org).

هنگامی که بصورت تکراری در یک فعالیت درگیر می ­شوید و شروع به یادگیری آن بعنوان ماهیت دوم می­ نمایید (برای مثال اگر یاد می­ گیرید چگونه گیتار بنوازید)، مسیرهای عصبی درون مغز خود را مطابق این فعالیت یا حافظه شکل می­ دهند. درصورتی که شما تمرین کردن را متوقف کنید آن مسیرها ناپدید می­ شوند زیرا مغز تشخیص می­ دهد که دیگر به آن اندازه منابع برای عملکرد مورد نظر احتیاج ندارد.

4- می­ تواند جسم خود را تعمیر کند

در برخی از موقعیت­ ها مغز می­ تواند پس از سکته یا آسیب مغزی، خود را بازسازی کند (چیزی که در علم پزشکی تا چندی پیش بعنوان یک امر غیر ممکن تصور می­ شده است). با این وجود سن فرد نیز مهم است. برای مثال آسیب به نیم کرده چپ غشاء مغزی در سن 5 سالگی، منجر به اختلال دائمی زبان می­شود (General Phsychology).

مغز به سه روش می ­تواند بازسازی انجام دهد: جوانه زنی که مانند انکبوتی است که سوراخی در شبکه خود ایجاد می­ کند، جایگزینی عملیات که به این طریق، بخش دیگری از مغز، کار بخش آسیب دیده را نیز بعهده می گیرد، نروژنز که به معنی ساخت نرون های جدید است. این یک حوزه نحقیقاتی برای کمک به بیماران آلزایمری نیز می­ باشد.

5- بیشتر مغز از آب تشکیل شده است

مانند سایر اجزای بدن شما، مغز شما محتوای آب زیادی دارد (حدود 73 درصد)، اگر بخواهیم دقیق­تر بگوییم، مطابق BeBrainFit.com اکنون می ­توانید تصور کنید که دی هیدراته شدن چقدر بر عملکرد کلی شما اثر می­ گذارد.

در حقیقت «فقط دو درصد دی هیدراته شدن بر مهارت­ های توجه، حافظه و سایر مهارت­ های شناختی شما اثر می ­گذارد».  اگر جدیداً آب ننوشیده ­اید بهتر است بروید و یک لیوان آب بنوشید (مگر اینکه از داشتن مغز کوچکتر لذت ببرید).

6- مغز نیازمند انرژی بسیار زیادی است

درحالی که مغز شما تنها دو درصد از بدنتان است مطابق منبع BeBrainFit.com بسیار صدمه زننده است (و بعلت این که بسیار مهم است باید در بالای سلسله مراتب ارگان­های بدن قرار گیرد).

منبع ذکر شده می­ گوید این قطعه سه پوندی ماده خاکستری، 20% انرژی و اکسیژن بدن شما را مصرف می­ کند. یعنی اگر 5 مغز می داشتید تمام انرژی شما را این 5 مغز مصرف می ­کردند (فقط تمایل داریم با این گونه اطلاعات، محاسبات انجام دهیم نمی­ گوییم کسی پنج مغز خواهد داشت).

7- مواد مغز

ما از این قسمت بعنوان یک روش هوشمندانه استفاده می­ کنیم تا خاطرنشان کنیم که انواع مختلف مواد مغزی با عملکردهای مختلف وجود دارند. درحالی که ماده خاکستری معروفترین این مواد است اما تنها چهل درصد از مغز را تشکیل می­دهد(NursingAssistantCentral.com). ماده خاکستری مغز جایی است که نرون ­ها زندگی می­ کنند که سیگنال­ ها را جمع کرده و انتقال می­ دهند. این در حالی است که «ماده سفید» (60% دیگر) از دندریت­ ها و آکسون ­ها تشکیل شده که شبکه را با نرون­ هایی که سیگنا ل­هایشان را ارسال می­کنند می ­سازند. اگر بخواهیم به زبان ساده ­تر بیان کنیم، ماده خاکستری، وسیله نقلیه و ماده سفید جاده و پل است.

8- بخشی که  ما را تبدیل به انسان می­ کند

ساینتیفیک امریکن می­ گوید انسان­ ها توانایی منحصربفردی دارند تا از توانایی تفکر خود آگاه باشند که ما را از بیشتر حیوانات جهان متمایز می­ کند. این خودآگاهی، «فراشناخت» نامیده می­ شود و مربوط به غشاء جلویی است.

حیواناتی که آنچنان بنظر نمی رسد که مقدار زیادی از غشاء جلویی را داشته باشند علائمی از خودآگاهی نشان نمی­ دهند. با این وجود غشاء جلویی، برای اهداف دیگری نیز  کار می­ کند. و غشاء جلویی احتمالا برای خودآگاهی ضروری باشد اما کافی نیست. با این وجود هنوز رازهایی در این حوزه وجود دارد. برای مثال دلفین­ ها و شامپانزه­ ها فراشناخت از خود نشان می ­دهند اما ساختار مغزشان کاملا متفاوت است.

9- مغز در بلوغ نیز به ساخت و رشد ادامه می­ دهد

از زمانی که شما یک جنین هستید تا زمانی که یک فرد بالغ قانونی هستید مغز شما هنوز درحال توسعه است. در اویل دوره حاملگی، نرون­ها در نرخ شگفت­ انگیز 250000 عدد بر دقیقه ایجاد می ­شوند. مغز یک نوزاد تازه متولد شده در سال اول سه برابر می ­شود (یک چیز دیگر نیز وجود دارد: مغز یک نوزاد تمام نرون­ های یک مغز بالغ را در مقیاس کوچک دارد).

این روند ایجاد تا زمانی که به دهه بیست سالگی برسید متوقف نمی­ شود. غشاء جلویی (که توضیحاتی درباره آن ذکر شد و تحریک ­ها را مانند توانایی ما در تحسین رفلکس خودمان در باشگاه کنترل می­ کند) تا 25 سالگی متوقف نمی­ شود (این شاید توضیحی باشد برای این که چرا شما باید کارهای ریسکی تر را در جوانی خود حدود 19 سالگی انجام دهید).

بازگشت به صفحه اصلی

زابل ایران
تلفن: 09033101304
ایمیل: mohsnsfrz@yahoo.com

چند اصل مدیریت کسب و کار
o- از هر فرصتی برای استخدام و به کارگیری افراد برجسته استفاده کنید
o- با فرق گذاشتن بیهوده بین افراد گروه، انگیزه کاری آنها را از بین نبرید
o- نحوه سازماندهی امور،باید بگونه ای باشد که انعطاف پذیری، چابکی و پتانسیل نوآوری در سازمان تقویت شود
o- نمیدانم را به هنوز نمی دانم تغییر دهید
o- یک مشتری خشنود، رضایتش را به 3 نفر می‌گوید اما یک مشتری ناخشنود 20 نفر را باخبر می‌کند
o- مهم است که برای هر روز یا هر هفته اهدافی تعیین کنید