جزئیات مطلب (کار، تبلیغات، خرید، فروش، خدمات و ...)

برای مطلب مورد نظر تصویری ثبت نشده فقط می توانید اطلاعات آن را مشاهده کنید

  • ثبت کننده: امیرحسین فزوه

  • عنوان: خورشید، منبع بی‌پایان انرژی (شماره دو)

  • طبقه بندی: علم و تکنولوژی

متن

اجزای مختلف تشکیل‌دهنده‌ی یک نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک

نیروگاه‌های خورشیدی از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند که با تغییرات کوچکی تقریبا در نیروگاه‌های کوچک و بزرگ یک‌سان است. طرحواره‌ای از یک نیروگاه خورشیدی در شکل زیر نمایش داده شده است.

 

پنل‌های فتوولتاییک، اینورتر، سازه‌های نگه‌دارنده، کابل‌ها و اتصالات، سیستم مانیتورینگ تقریبا در تمام نیروگاه‌ها چه کوچک و چه بزرگ مشترک است. ترانسفورماتور در نیروگاه‌های مقیاس بزرگ یک جز مهم است. هم‌چنین بنا بر استفاده و نظر سازنده، یک نیروگاه فتوولتاییک می‌تواند باتری و دنبال‌کننده نیز داشته باشد. به پنل‌های خورشیدی (فتوولتاییک) که مهم‌ترین بخش یک نیروگاه خورشیدی است، در مطلب جداگانه‌ای خواهیم پرداخت. در ادامه توضیح مختصری در مورد اجزای مختلف نیروگاه خورشیدی (به جز پنل خورشیدی) خواهد آمد.

اینورتر:

برق تولید شده توسط پنل‌ها برق مستقیم یا DC است. اینورتر ابزاری است که این برق را برای انتقال و مصرف به برق متناوب تبدیل می‌کند. اینورتر بنا به کاربری و ظرفیت می‌تواند ردیفی، مرکزی و یا روی تک‌تک پنل‌ها باشد.

شرکت‌های مختلفی در دنیا اینورتر تولید می‌کنند که بیش‌تر آن‌ها آلمانی و چینی هستند. اینورترها در ظرفیت‌های مختلف از یک کیلووات تا ۵ مگاوات در بازار موجود است که هر مصرف‌کننده با توجه به شرایط نیروگاه خود می‌تواند ظرفیت‌های مختلفی را سفارش دهد.

ترانسفورماتور:

در نیروگاه‌های بزرگ برای بالا بردن ولتاژ تولیدی و انتقال برق به شکل فشار قوی، از ترانسفورماتور استفاده می‌شود. شرکت‌های تولیدکننده‌ی اینورتر در بعضی اوقات اینورتر و ترانسفورماتور را به صورت یک‌پارچه ارائه می‌کنند که این امر گاهی باعث یک‌پارچگی بیش‌تر سیستم می‌گردد و البته هزینه‌ی اولیه را بالاتر می‌برد.

باتری:

در صورت استفاده‌ی خارج از شبکه، یا برای پایدار‌سازی برق تولیدی نیروگاه می‌توان از باتری‌ها استفاده نمود. البته با توجه به هزینه‌ی بالای استفاده از باتری (30 درصد بیش از هزینه‌ی اولیه) معمولا در نیروگاه‌ها از باتری استفاده نمی‌کنند.

در صورتی که باتری برق را ذخیره کند و در ساعات پیک به شبکه بدهد، در صورت فروش به قیمت بالاتر استفاده از باتری می‌تواند توجیه اقتصادی داشته باشد.

کابل و اتصالات برقی:

کابل‌ها و اتصالات نیز بخش دیگری از نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک است که معمولا با طراحی بهینه می‌توان کم‌ترین میزان ممکن را از این کابل‌ها مصرف نمود. کابل‌های متصل‌کننده‌ی پنل‌ها و رشته‌ها باید حتما از نوع کابل DC باشد و نباید از کابل‌های AC برای این منظور استفاده گردد. در کابل‌کشی باید دقت نمود که تلفات DC در پایین‌ترین میزان ممکن باشد.

سازه‌ی نگه‌دارنده:

برای ثبات و پایداری پنل‌ها نیاز به کفسازی درست و نصب پنل‌ها روی سازه‌های نگه‌دارنده‌ی مخصوص است. جنس این سازه‌ها می‌تواند از چوب، آلومینیوم، فولاد و یا آهن گالوانیزه‌ی گرم باشد. پروفیل‌های گالوانیزه‌ی گرم و آلومینیوم به دلیل هزینه‌های کم‌تر و استحکام بالا بیش‌ترین کاربرد را در نیروگاه‌های خورشیدی دارند.

دنبال‌کننده:

ترکر یا دنبال‌کننده برای دنبال نمودن حرکت خورشید توسط پنل‌ها، روی سازه‌های نگه‌دارنده نصب می‌گردد. اضافه نمودن ترکر باعث افزایش هزینه‌های اولیه نیروگاه به میزان حدود 30٪ می گردد و در عین حال بازده نیروگاه را بین 35 تا 42 درصد افزایش می‌دهد. اما به دلیل هزینه‌های نگه‌داری و استهلاک بالا کم‌تر در نیروگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوع دیگری از دنبال‌کنندگی که استفاده از آن در نیروگاه‌ها معمول‌تر است، تغییر زاویه‌ی پنل‌ها به صورت فصلی است که باعث افزایش بازده نیروگاه به میزان خوبی می‌گردد. (حدود ۱۰٪) هزینه‌ی این نوع دنبال‌کنندگی نسبتا پایین است و تنها نیاز به پایه‌های نگه‌دارنده با قابلیت تغییر زاویه هر سه ماه یک‌بار دارد.

سیستم مانیتورینگ:

هر نیروگاهی نیاز به یک سیستم مانیتورینگ برای کنترل میزان تولید و افت‌ها و بررسی دلایل افت تولید دارد و نیروگاه خورشیدی نیز از این قاعده مستثنی نیست. سیستم مانیتورینگ نیروگاه‌های فتوولتاییک عمدتا به صورت آنلاین عمل می‌کنند و اطلاعات را به صورت لحظه‌ای به بهره‌بردار گزارش می‌دهند. هم‌چنین وجود سیستم مانیتورینگ آنلاین کمک شایانی به یک‌پارچه‌سازی شبکه‌ای که نیروگاه خورشیدی به عنوان تولیدکننده در آن حضور دارد، می‌کند. اگر این سیستم با سیستم‌های هواشناسی دقیق همراه گردد، می‌توان با آن به راحتی نوسان‌های شبکه را کنترل نمود.

 

بازگشت به صفحه اصلی

زابل ایران
تلفن: 09033101304
ایمیل: mohsnsfrz@yahoo.com

چند اصل مدیریت کسب و کار
o- از هر فرصتی برای استخدام و به کارگیری افراد برجسته استفاده کنید
o- با فرق گذاشتن بیهوده بین افراد گروه، انگیزه کاری آنها را از بین نبرید
o- نحوه سازماندهی امور،باید بگونه ای باشد که انعطاف پذیری، چابکی و پتانسیل نوآوری در سازمان تقویت شود
o- نمیدانم را به هنوز نمی دانم تغییر دهید
o- یک مشتری خشنود، رضایتش را به 3 نفر می‌گوید اما یک مشتری ناخشنود 20 نفر را باخبر می‌کند
o- مهم است که برای هر روز یا هر هفته اهدافی تعیین کنید