جزئیات مطلب (کار، تبلیغات، خرید، فروش، خدمات و ...)

برای مطلب مورد نظر تصویری ثبت نشده فقط می توانید اطلاعات آن را مشاهده کنید

  • ثبت کننده: امیرحسین فزوه

  • عنوان: خورشید، منبع بی‌پایان انرژی (شماره سه)

  • طبقه بندی: علم و تکنولوژی

متن

در قسمت قبل به اجزای مختلف نیروگاه خورشیدی پرداختیم. در این قسمت به مهم‌ترین بخش این نیروگاه‌ها یعنی پنل خورشیدی (فوتوولتاییک) می‌پردازیم.

پنل‌های فوتوولتاییک:

اصلی‌ترین بخش نیروگاه فوتولتاییک پنل‌ها هستند که انر‌ژی تابشی جذب شده را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌نمایند. پنل‌های فوتوولتاییک از کنار هم قرار گرفتن اجزای کوچک‌تری به نام سلول‌های فوتوولتاییک تشکیل شده‌اند.

انواع سلول‌های فوتوولتاییک:

سلول‌های خورشیدی به انواع مختلفی تقسیم می‌شود:

          نسل اول: سلول‌های ویفری سیلیکونی تک و چند کریستالی

          نسل دوم: سلول‌های لایه‌ نازک؛ آمورف سیلیکون، CdTe و CIGS. این سلول‌ها از نظر اقتصادی برای ایستگاه‌های قدرت صنعتی، ساختمان‌ها و ایستگاه‌های منفرد مناسب است.

          نسل سوم: انواعی از سلول‌های لایه نازک که هنوز در مرحله‌ی تحقیق و توسعه است.

  • سیلیکون کریستالی:

این سلول‌ها از ویفرهای کریستالی تهیه می‌شود، ضخامت 160 - 240 µm دارد و بازده بالا ویژگی اصلی آن است و انواع مختلفی دارد که دو دسته‌ی اصلی آن عبارتند از:

سیلیکونی تک کریستالی(Monocrystalline Silicon): پربازده‌تر و گران‌تر از باقی انواع. بازده این سلول‌ها به حدود ۲۵ درصد در آزمایشگاه و حدود ۲۲ درصد در نمونه‌های تجاری شده می‌رسد.

سیلیکونی چندکریستالی(Polycrystalline Silicon): شمش مادر در تهیه‌ی این نوع سلول‌ها چندکریستالی و ارزان‌تر از تک کریستالی است و بازده آن نیز کم‌تر و حدود ۱۸-۱۹ درصد است.

این سلول‌ها از نشست لایه‌ی نازکی از مواد فوتوولتاییک روی بستر شیشه‌ای به دست می‌آید و همان‌طور که قابل پیش‌بینی است به دلیل مصرف کم‌تر مواد، ارزان‌تر است و بازده کم‌تری دارد. سلول‌های لایه نازک به طور عمده به انواع زیر دسته بندی می‌شود.

  1. کادمیم تلوراید (CdTe): تنها فناوری لایه نازک قابل رقابت با سلول‌های سیلیکونی به دلیل بلوغ فناوری با بازده پنل حدود ۲۰ درصد
  2. مس ایندیوم گالیوم سلناید (CIGS): بیش‌ترین بازده تجاری شده حدود 2۰ درصد
  3. لایه نازک سیلیکونی: از نظر پایداری منابع و زیست‌محیطی به‌ترین منبع، بازده تجاری حدود ۱۳ درصد
  4. گالیوم آرسناید (GaAs): بسیار گران و دارای بیش‌ترین بازده در میان سلول‌های خورشیدی (28.8%) کاربرد در صنایع فضایی و سلول‌های چند پیوندی
  • چندپیوندی(Multi Junction):

کاربرد این سلول‌های بسیار گران در پنل‌های همراه با متمرکزکننده است و بازده بالایی حدود 44% دارند. این سلول‌ها از ترکیب یک یا دولایه سلول مونوکریستال و یک یا چند لایه سلول لایه نازک تشکیل شده‌اند که بازده را بالاتر می‌برد، اما در عین حال هزینه‌ی اولیه‌ی تولید آن‌ها نیز بسیار بالاست.

در بازار جهانی سهم پنل‌های تک‌کریستالی حدود ۳۶ درصد از کل فروش جهان، پنل‌های چندکریستالی ۵۵درصد، و پنل‌های لایه‌نازک تنها ۹ درصد است.

برای استفاده‌ی نیروگاهی از پنل‌های فوتوولتاییک و در جاهایی که فضای در دست‌رس محدود است، سلول‌های تک‌کریستالی به‌ترین گزینه است. در حالی که وقتی محدودیت زمین وجود نداشته باشد، سلول‌های چندکریستالی و لایه نازک می‌توانند با توجه به قیمت پایین‌تر، گزینه‌ی مناسب‌تری باشند. قابلیت دیگری که سلول‌های لایه نازک دارند قابلیت تولید در هوای ابری است که باعث می‌شود استفاده از این سلول‌ها در نیروگاه‌های خورشیدی خارج از مناطق کویری جذاب باشد.

بازگشت به صفحه اصلی

زابل ایران
تلفن: 09033101304
ایمیل: mohsnsfrz@yahoo.com

چند اصل مدیریت کسب و کار
o- از هر فرصتی برای استخدام و به کارگیری افراد برجسته استفاده کنید
o- با فرق گذاشتن بیهوده بین افراد گروه، انگیزه کاری آنها را از بین نبرید
o- نحوه سازماندهی امور،باید بگونه ای باشد که انعطاف پذیری، چابکی و پتانسیل نوآوری در سازمان تقویت شود
o- نمیدانم را به هنوز نمی دانم تغییر دهید
o- یک مشتری خشنود، رضایتش را به 3 نفر می‌گوید اما یک مشتری ناخشنود 20 نفر را باخبر می‌کند
o- مهم است که برای هر روز یا هر هفته اهدافی تعیین کنید