جزئیات مطلب (کار، تبلیغات، خرید، فروش، خدمات و ...)

برای مطلب مورد نظر تصویری ثبت نشده فقط می توانید اطلاعات آن را مشاهده کنید

  • ثبت کننده: امیرحسین فزوه

  • عنوان: خورشید، منبع بی‌پایان انرژی (شماره چهار)

  • طبقه بندی: علم و تکنولوژی

متن

در ادامه‌ی این سلسه مقالات به عوامل موثر در انتخاب پنل خورشیدی برای نیروگاه خواهیم پرداخت:

عوامل مختلف در انتخاب پنل خورشیدی:

با توجه به این که بخش قابل توجهی از قیمت کل تجهیزات یک سیستم یا نیروگاه خورشیدی (بین 35 تا ۵۰ درصدبسته به نوع، کاربری و محل نیروگاه) مربوط به پنل است، انتخاب پنل مناسب علاوه بر این که تاثیر قابل توجهی بر قیمت تمام شده‌ی اولیه دارد، بر میزان کل انرژی تولیدی در طول عمر نیروگاه و در نتیجه درآمد آن نیز تاثیر مستقیم دارد.

مشخصه‌های مختلفی که در انتخاب پنل باید مورد توجه قرار گیرد و توضیحی کوتاه درباره‌ی هر کدام در ادامه می‌آید:

۱- نوع پنل: پنل‌های موجود در بازار بیش‌تر مونوکریستال و پلی‌کریستال هستند. پنل‌های لایه نازک هم به میزان کمی در بازار وجود دارند که از بازده و عمل‌کرد قابل رقابتی با انواع کریستالی برخوردار نیستند. بزرگ‌ترین تولید کننده‌ی پنل‌های لایه نازک با فناوری کادمیوم- تلوراید شرکت فرست سولار (First Solar) آمریکاست که لازم به توضیح نیست که در ایران امکان دست‌رسی به پنل‌های این شرکت وجود ندارد.

همان‌طور که در بالا گفته شد یکی از مهم‌ترین مزیت‌های پنل‌های مونو کریستال بازده بالاتر این پنل‌هاست. بالاتر بودن بازده به اشغال معنای فضای کم‌تر توسط پنل در شرایط توانی یک‌سان با پنل‌های بازده پایین است. البته پنل‌های مونوکریستال نسبت به پلی‌کریستال به دلیل خلوص ماده‌ی سیلیکونی موجود، قیمت بالاتری دارند و در شرایطی که مسئله‌ی فضای اشغال شده مهم نباشد و مسایل دیگری نیز مطرح نباشد استفاده از پنل پلی‌کریستال مقرون به صرفه‌تر است.

۲- بازده و توان: بازده پنل‌های تجاری موجود در بازار روز به روز پیش‌رفت می‌کند. در حال حاضر بیش‌ترین بازده را پنل‌های شرکت‌های SunPower و Panasonic دارند که به‌ ترتیب برابر 22.2 و 21.6 درصد است. این پنل‌ها جزو گران‌ترین پنل‌های بازار هستند. حد تئوری بازده پنل‌های سیلیکونی تک لایه که به نام حد شاکلی- کوییسر شناخته می‌شود برابر ۳۰ درصد است. بازده اغلب پنل‌های مونوکریستال موجود در بازار با قیمت مناسب بین 17 تا 19 درصد است. پنل‌های پلی کریستال موجود در بازار نیز بازدهی بین 15 تا ۱۷ درصد دارند.

بازده عامل مهمی در میزان انرژی تولیدی پنل است، اما عامل دیگری نیز وجود دارد و آن مساحت است. پنل‌های مختلف در ابعاد متفاوتی عرضه می‌شوند که هرکدام توان نامی مختص به خود دارند. ممکن است دو پنل مونوکریستال و پلی‌کریستال هر دو با توان مشابه 250 وات وجود داشته باشند، اما در شرایط مشابه چون بازده پنل مونوکریستال بیش‌تر است در نتیجه ابعاد پنل از پنل پلی‌کریستال با همان توان کوچک‌تر است. به طور کلی هرچه بازده پنل‌ها بیش‌تر باشد برای تولید یک توان مشخص به مساحت کم‌تری نیاز دارند. این مسئله در جاهایی که محدودیت فضا وجود دارد (مانند بام ساختمان‌ها) اهمیت خود را نشان می‌دهد.

3- افت‌های تولید: میزان تولید یک پنل خورشیدی در لحظات مختلف یک‌سان نیست. در واقع عدد مربوط به توان و بازده در شرایط آزمایشگاهی معمولا در فشار اتمسفر، دمای 25 درجه‌ی سلسیوس و با تابش ۱۰۰۰ وات بر متر مربع اندازه گیری می‌شود و برای چنین شرایطی معتبر است. در شرایط محیطی تابش معمولا در بیش‌تر نقاط ایران تنها در نزدیکی ظهر و در فصول گرم‌تر به میزان ۱۰۰۰ وات بر متر مربع می‌رسد و در بقیه‌ی وقت‌ها کم‌تر از این میزان است. هم‌چنین وقتی هوا ابری می‌شود عملا تابش مستقیم خورشید وجود ندارد و تنها تابش پخش (دیفیوز) که از بازتابش نور در محیط حاصل شده است وجود دارد. افزایش دمای سطح پنل نیز موجب افت تولید آن می‌گردد. یعنی در ظهر تابستان با وجود این که تابش بسیار زیاد است، اما به دلیل دمای زیاد هوا و سطح پنل، معمولا تولید از حداکثر توان کم‌تر است. فاکتور دیگر تاثیرگذار در کاهش تولید ضریب پیری است. این ضریب به ما می‌گوید که هرچه عمر پنل بیش‌تر می‌شود، در اثر عوامل مختلف ساختاری افت‌ها در آن زیاد شده و کم‌تر از توان نامی خود برق تولید می‌کند. با توجه به نکات فوق، سه علت مهم برای افت تولید وجود دارد که تولیدکنندگان باید هرکدام از آن‌ها را به تفصیل در مورد پنل‌های تولیدی خود بیان کنند.

         الف) ضریب پیری: بسیاری از پنل‌های معتبر موجود در بازار تضمین می‌کنند که پنل آن‌ها بعد از بیست سال 80 درصد کارایی روز اول خود را دارد. درواقع این عدد به نوعی استاندارد حداقلی در میان تولیدکنندگان بدل گشته است. حال آن که هرچه کیفیت ویفرهای سیلیکونی تشکیل‌دهنده‌ی پنل بیش‌تر و فرایند تولید آن دقیق‌تر باشد، ضریب پیری آن کم‌تر است. معمولا پنل‌های مونوکریستال ضریب پیری پایین‌تری دارند. به عنوان مثال شرکت Solar World آلمان پنل‌های مونوکریستال خود را این گونه وارانتی می‌کند که بعد از ۲۱ سال پنل‌ها ۹۰ درصد از بازدهی اولیه را دارند و این میزان بعد از ۳۰ سال به 86.85 درصد خواهد رسید. منحنی پیری پنل‌های خورشیدی باید در کاتالوگ آن محصول ارایه گردد.

         ب)‌ ضریب کاهش توان با دما: این ضریب به صورت میزان کاهش بازده پنل به ازای هر درجه افزایش دما تعریف می‌شود و به خصوص برای کشور ما که بیش‌تر مناطق آن تابستان‌هایی گرم دارند، این ضریب هرچه کم‌تر باشد به‌تر است. معمولا در پنل‌های مونوکریستال این ضریب پایین‌تر است. این ضریب و یا نمودار کاهش توان با توجه به دما در کاتالوگ پنل‌ها ارایه می‌شود.

         ج) میزان تولید در هوای ابری: در این زمینه به طور کلی پنل‌های لایه نازک و به ویژه کادمیوم تلوراید به‌ترین عمل‌کرد را دارند. اما پنل‌های مونوکریستال نیز در این زمینه خوب عمل می‌کنند.

بنابراین افت‌های تولید فاکتورهای بسیار مهمی در انتخاب پنل فوتوولتاییک هستند که بر میزان تولید انرژی کل پنل طی سال‌های متمادی تاثیرگذارند و با توجه به قراردادهای بیست ساله‌ای که وزارت نیرو با تولیدکنندگان انرژی خورشیدی در کشور می‌بندد، توجه به این فاکتورها می‌تواند سود بیش‌تری را عاید تولیدکننده کند.

عوامل دیگری نیز در انتخاب پنل تاثیرگذارند که در قسمت‌های بعدی خواهد آمد.

بازگشت به صفحه اصلی

زابل ایران
تلفن: 09033101304
ایمیل: mohsnsfrz@yahoo.com

چند اصل مدیریت کسب و کار
o- از هر فرصتی برای استخدام و به کارگیری افراد برجسته استفاده کنید
o- با فرق گذاشتن بیهوده بین افراد گروه، انگیزه کاری آنها را از بین نبرید
o- نحوه سازماندهی امور،باید بگونه ای باشد که انعطاف پذیری، چابکی و پتانسیل نوآوری در سازمان تقویت شود
o- نمیدانم را به هنوز نمی دانم تغییر دهید
o- یک مشتری خشنود، رضایتش را به 3 نفر می‌گوید اما یک مشتری ناخشنود 20 نفر را باخبر می‌کند
o- مهم است که برای هر روز یا هر هفته اهدافی تعیین کنید