جزئیات مطلب (کار، تبلیغات، خرید، فروش، خدمات و ...)

برای مطلب مورد نظر تصویری ثبت نشده فقط می توانید اطلاعات آن را مشاهده کنید

  • ثبت کننده: امیرحسین فزوه

  • عنوان: خورشید، منبع بی‌پایان انرژی (شماره پنج)

  • طبقه بندی: علم و تکنولوژی

متن

در ادامه‌ی این سلسله نوشتار، به ادامه‌ی بیان عوامل مهم در انتخاب پنل خورشیدی می‌پردازیم.

۴- میزان مقاومت پنل در برابر رطوبت، باد، فشار و ضربه: پنل‌های خورشیدی با توجه به قرار گرفتن در محیط سرباز و قرار گرفتن در معرض باد و باران و برف و عوامل دیگر، باید مقاومت خوبی داشته باشند. بیش‌تر پنل‌های استاندارد موجود در بازار دارای استاندارد IP67 یا IP68 برای مقاومت در برابر نفوذ آب و گرد و خاک هستند. هم‌چنین پنل‌ها معمولا در برابر بادهای تا حدود سرعت 80-100 کیلومتر بر ساعت مقاوم هستند. انواع مختلفی از ساختار پنل وجود دارد که مقاومت متفاوتی در برابر ضربه دارند. به طور مثال پنل‌های بدون فریم که معمولا از نوع لایه نازک هستند زیبایی فوق العاده‌ای دارند اما در برابر ضربه و فشار به شدت آسیب‌پذیرند. پنل‌هایی که فریم آلومینیومی دارند معمولا مقاوم‌ترند. بعضی پنل‌های خاص مانند سری Protect از کمپانی آلمانی Solar World دارای مقاومت فوق العاده زیاد در برابر فشار و ضربه هستند و آزمایش‌های مختلف نشان می‌دهد که شیشه‌ی نشکن آن‌ها مقاومت فراوانی در برابر ضربات شدید و فشارهای بسیار بالا در حد چند تن دارد. این پنل‌ها قاعدتا قیمت بالایی نیز دارند و برای مصارف خاصی ساخته می‌شوند. اما در استفاده‌های معمولی مهم‌ترین عواملی که ممکن است به پنل آسیب برسانند برف و باران و تگرگ و باد است که باید دقت کرد که پنل مورد استفاده در مقابل این عوامل مقاوم باشد و از بین نرود.

۵- زیبایی: یکی از جنبه‌های مهم در پنل فوتوولتاییک به ویژه در استفاده‌های خانگی، زیبایی بصری پنل است. این جنبه شاید مهم‌تر از بازده و توان و سایر موارد نباشد، اما تاثیر فراوانی در میزان رضایت مشتری از پنل و نیروگاه خورشیدی‌اش دارد. انواع پنل‌ها فارغ از بحث طراحی شرکت سازنده در مورد ابعاد و فریم، ظاهر مشخصی دارند. پنل‌های مونوکریستال رنگ تیره‌ی یک‌دستی (تقریبا سیاه) دارند که معمولا هر سلول در گوشه‌ها بریدگی دارد و آن بریدگی به رنگ نقره‌ای فریم (شکل زیر) است.

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71mJcjMY9TL._SL1500_.jpg

پنل‌های پلی‌کریستال به رنگ آبی با طیف رنگی روشن تا تیره هستند و با توجه به عدم وجود بریدگی در اطراف سلول‌ها، شکل ظاهری آن‌ها یک‌دست‌تر (شکل زیر) است.

http://www.greenergystar.com/shop/54-thickbox/12w-polycrystalline-solar-power-panel.jpg

پنل‌های لایه نازک معمولا ظاهر شکیل‌تری دارند، رنگ مشکی خالص بدون بریدگی در سطح پنل و بعضا بدون وجود فریم (شکل زیر)، ظاهر آن‌ها را بسیار شیک کرده و این پنل‌ها را برای استفاده در نمای ساختمان به گزینه‌ای جذاب تبدیل کرده است.

در این شکل قسمتی از یک نیروگاه خورشیدی در آمریکا را مشاهده می‌کنید که پنل‌های بدون فریم لایه‌نازک شرکت فرست سولار در آن استفاده شده است:

https://3vq5kdns38e1qxlmvvqmrzsi-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2016/08/First-Solar-Agua-Caliente.jpg

6- قیمت، گارانتی و خدمات پس از فروش: شاید برای بسیاری از ما فاکتور قیمت تمام‌شده و میزان سود به دست آمده مهم‌ترین مطلب در انتخاب نوع پنل برای نیروگاه خورشیدی باشد، چرا که تولید برق علاوه بر فواید زیست محیطی و پایداری، یک نوع سرمایه‌گذاری است که پارامترهای اقتصادی در آن نقش مهمی ایفا می‌کنند.

در سال‌های اخیر شاهد کاهش قیمت بسیار زیاد در پنل‌های خورشیدی بوده‌ایم که علت عمده‌ی آن علاوه بر پیش‌رفت فناوری، منحنی یادگیری است. منحنی یادگیری به ما می‌گوید که قیمت تمام شده‌ی یک کالا با افزایش تولید آن کاهش می‌یابد. این کاهش از طریق منحنی یادگیری بیان می گردد. در سال‌های اخیر با افزایش بسیار زیاد تقاضا برای پنل‌های خورشیدی، قیمت آن کاهش چشم‌گیری یافته است.

https://c1cleantechnicacom-wpengine.netdna-ssl.com/files/2018/01/Solar-Panel-Price-Drop-Global-Solar-Installations-BNEF.jpg

نمودار بالا میزان کاهش قیمت پنل‌های خورشیدی را نشان می‌دهد. این مقدار در سال ۲۰۱۷ به حدود ۰.۳۵ دلار بر هر وات نیز رسیده است. در سال گذشته شرکت فرست سولار قیمت ۰.۴ دلار بر وات را برای پنل‌های لایه نازک کادمیوم تلوراید خود با بازده حدود ۱۸٪ اعلام نمود.

قیمت تمام انواع پنل‌ها یک‌سان نیست. معمولا پنل‌های لایه نازک و پلی‌کریستال قیمت پایین‌تری نسبت به پنل‌های مونوکریستال دارد. قیمت پنل‌های مونوکریستال با خلوص و کیفیت بالا به حدود ۰.۷-۰.۸ دلار بر وات نیز می‌رسد.

نکته‌ی بسیار مهمی که در خرید یک پنل اهمیت دارد گارانتی و وارانتی و خدمات پس از فروش ارایه شده توسط شرکت سازنده است. پنل‌ها به دلیل ماهیت ساکن و مقاوم خود طول عمر بالایی دارند. اما افت تولید در آن‌ها مسئله‌ی مهمی است. برخی شرکت‌های معتبر عمل‌کرد پنل‌های خود را طبق منحنی‌های اعلام شده تا ۲۵ سال وارانتی می‌کنند و می‌توان با اطمینان از عمل‌کرد خوب این پنل‌ها را تهیه کرد. حداقل میزان وارانتی و گارانتی مورد قبول برای پنل‌های خورشیدی ۱۰ سال است که بسیاری از شرکت‌ها آن را ارایه می‌کنند. بنابراین در هنگام خرید پنل باید به ضمانت‌های مربوطه توجه کافی را مبذول داشت تا مشکلی در قبال سرمایه‌گذاری و عمل‌کرد سیستم پیش نیاید.

بازگشت به صفحه اصلی

زابل ایران
تلفن: 09033101304
ایمیل: mohsnsfrz@yahoo.com

چند اصل مدیریت کسب و کار
o- از هر فرصتی برای استخدام و به کارگیری افراد برجسته استفاده کنید
o- با فرق گذاشتن بیهوده بین افراد گروه، انگیزه کاری آنها را از بین نبرید
o- نحوه سازماندهی امور،باید بگونه ای باشد که انعطاف پذیری، چابکی و پتانسیل نوآوری در سازمان تقویت شود
o- نمیدانم را به هنوز نمی دانم تغییر دهید
o- یک مشتری خشنود، رضایتش را به 3 نفر می‌گوید اما یک مشتری ناخشنود 20 نفر را باخبر می‌کند
o- مهم است که برای هر روز یا هر هفته اهدافی تعیین کنید